Bardzo często pacjenci zgłaszający się z dolegliwościami o typie szczypania, pieczenia, przekrwienia, zaczerwienienia przewlekłego oczu, a często i obrzękniętych powiek spodziewają się rozpoznania zapalenia alergicznego spojówek.
W takich sytuacjach alergia może współistnieć, ale główną przyczyną dolegliwości jest zapalenia brzegów powiek. W bardzo zaawansowanych przypadkach możliwy jest udział nużeńców(Demodex spp.),ale nie zawsze. W tym zaburzeniu, które nie jest poważnym schorzeniem, choć bardzo przeszkadza pacjentowi w codziennym życiu może pomóc specjalna higiena brzegów powiek.
1.    Pielęgnacja powiek i rzęs:. Nie otwierając oczu, ostrożnie przyłożyć chusteczkę nasączoną wybranym preparatem do powiek i nasady rzęs. Delikatnie masować powieki małymi, kolistymi ruchami, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, wydzieliny i kosmetyki.
2.    Pielęgnacja brzegów powiek: Przed lustrem delikatnie rozchylić powieki, naciągając rzęsy. Delikatnie przetrzeć brzeg powieki za pomocą zwiniętej chusteczki. Czynność powtórzyć na drugim oku, używając nowej chusteczki.

dr Agnieszka Łapuszek-Bratek