Hormony są ważnymi cząsteczkami sygnałowymi w organizmie. Z uwagi na ich szeroki zakres działania wpływają na wiele narządów i pełnią istotną rolę w utrzymaniu homeostazy całego organizmu. Mogą regulować metabolizm, funkcjonowanie układu odpornościowego, a nawet zachowanie. Dlatego choroby wynikające z zaburzeń hormonalnych mają bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i mogą dawać wielonarządowe objawy.

Hormony – definicja

Hormony są cząsteczkami sygnałowymi wydzielanymi przez gruczoły dokrewne, bardzo często działają w miejscach oddalonych od miejsca ich powstawania. Pełnią rolę podobną do impulsów elektrycznych w układzie nerwowym, jednak z kilkoma różnicami. Układ nerwowy działa bardzo szybko i krótkotrwale, natomiast układ hormonalny wolniej i dłużej. Hormony można porównać do posłańców wędrujących drogą krwi, którzy niosą informację do innych narządów. Nauka zajmująca się badaniem i właściwościami hormonów to endokrynologia.

Hormony pełnią różne funkcje i najczęściej oddziałują na kilka narządów jednocześnie. Ich podstawowe zadanie to utrzymanie homeostazy całego organizmu. Hormony wydzielane przez komórki nerwowe nazywa się neurohormonami, a hormony wydzielane przez tkanki inne niż gruczoł dokrewny – hormonami tkankowymi. Hormony tego typu działają zazwyczaj lokalnie.

Ciekawi Cię ciąg dalszy? Zajrzyj tutaj:http://dieta.pl/zdrowie-i-uroda/hormony-definicja-podzial-rodzaje-choroby-hormonalne

 

sarah-gray-351935-unsplash