W paznokciu wrastającym spotykamy się z sytuacją, w której płytka paznokciowa zaczyna rosnąć „na boki” – wrastając pod tkanki miękkie łożyska paznokciowego i drażniąc je, co doprowadza po pewnym czasie do stanu zapalnego, ropienia, a nawet do rozplemu tkanki zapalnej w formie tzw. ziarniniaka (zwanego często przez pacjentów „dzikim mięsem”).

W sytuacji zaawansowanego wrastania proces jest zwykle nieodwracalny bez interwencji chirurgicznej.

Główną przyczyną, wywołująca rozpoczęcie procesu wrastania jest nieprawidłowe obcinanie paznokci, zwłaszcza w odniesieniu do dużych palców stóp (paluchów), gdzie najczęściej mamy do czynienia z paznokciem wrastającym.

Przez nieprawidłowe obcinanie paznokci u stóp należy rozumieć ich nadmiernie krótkie przycinanie, obcinanie „na okrągło”, a zwłaszcza głębokie, okrągłe „podcinanie” bocznych rogów paznokcia. Płytka paznokciowa rośnie w kierunku prostopadłym do kierunku jej obcinania. Jeśli obetniemy ja prosto – wyrośnie „do przodu”. Jeśli spróbujemy obciąć ją w kształcie łuku będzie zgodnie z tą zasadą  rozrastać się na boki  .

Właściwy zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega na  klinowym wycięciu brzegu paznokcia wraz z tzw. macierzą paznokcia, z którego mogłaby odrosnąć nieprawidłowa płytka paznokciowa. Cięcie ma kształt „połowy wrzeciona” Sam paznokieć nie jest zdejmowany, konieczność jego usunięcia pojawia się bardzo rzadko – mniej więcej w 5% przypadków, wtedy, gdy paznokieć jest już cały podminowany ropą, lub jest całkowicie zniszczony grzybicą.

Po zabiegu pacjentom zalecane jest leżenie z uniesioną operowaną nogą przez okres jednego dnia, co ogranicza dolegliwości i zapobiega krwawieniu. Czasami przez dzień – dwa palec może trochę dokuczać – pomogą wtedy powszechnie stosowane leki przeciwbólowe. Sport, np. bieganie – można uprawiać najwcześniej dwa tygodnie po zabiegu.

lek.med. Joanna Dzigowska-Batycka