TESTY PŁATKOWE (lub inaczej testy naskórkowe lub testy kontaktowe).
Testy płatkowe służą do wykrywania alergii kontaktowej (alergia typu poznanego) na związki takie, jak metale, leki, kosmetyki, perfumy, substancje zapachowe czy składniki gumy.

Alergia kontaktowa może być przyczyną alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry (synonim: alergiczny wyprysk kontaktowy).
Testy płatkowe są przydatne w weryfikacji podejrzenia uczulenia na metale, kosmetyki, perfumy, leki, materiały dentystyczne, tworzywa sztuczne, kleje, rośliny lub do wykrywania fotoalergii.

Testy płatkowe należy wykonać u każdego chorego z przewlekłym, swędzącym wypryskiem lub przewlekle i zapalnie zmienioną, pogrubiałą skórą, jeżeli podejrzewa się, że przyczyną lub powikłaniem tej choroby może być alergia pokarmowa.

WYKONANIE TESTÓW PŁATKOWYCH.

Gotowe substancje do testów płatkowych w postaci maści lub roztworów dostępne  są w aplikatorach przypominających strzykawki lub zakraplacze.
Substancje, które testujemy, nakłada się na skórę za pomocą komór umocowanych na hypoalergicznym przylepcu. Komory wypełnia się testowanymi substancjami a następnie nakleja się na skórę grzbietu. W trakcie testów należy unikać moczenia pleców, gwałtownych ruchów i przepocenia. Plastry z testowanymi substancjami pozostawia się na skórze badanego przez 48 godzin.
Oceny reakcji skórnej dokonuje się bezpośrednio po zdjęciu przylepców, po 48 godzinach od naklejenia (trzeci dzień badania) oraz kolejnych dniach – czwartym lub piątym dniu – czyli po 72 godzinach, 96 godzinach od momentu naklejenia komór z testowanymi substancjami na skórę.

INTERPRETACJA WYNIKÓW TESTÓW.

Zapis i interpretacja wyników wymaga bardzo dużego doświadczenia. Wykonuje  to doświadczony dermatolog lub alergolog.

OGÓLNE ZASADY WYKONYWANIA TESTÓW.

Testy płatkowe należy wykonywać w okresie remisji choroby, na skórze zdrowej. Kortykosteroidy oraz inne preparaty  hamujące odporność komórkową powinny być odstawione na 2-3 tygodnie przed badaniem. Również niektóre antybiotyki nie powinny być podawane na 2 tygodnie przed badaniem, np. tetracykliny, penicyliny itd.

PRZECIWWSKAZANIA.

Testów nie powinno się wykonywać na skórze zmienionej chorobowo oraz w ciężkim stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem są również ostre choroby infekcyjne, choroby z autoagresji oraz nowotwory złośliwe.

Obowiązuje rejestracja telefoniczna na badania wykonywane w Centrum Medycznym POLMED w Gdyni oraz w Centrum Medycznym POLMED w Starogardzie Gdańskim.