Malaria, to schorzenie wywołane przez pierwotniaki jednokomórkowe- jednego z pięciu typów zarodźca malarii. Jest choroba pasożytniczą. Naturalnym miejscem występowania są kraje tropikalne i subtropikalne. Do zakażenia dochodzi najczęściej po ukąszeniu przez samicę komara, będącej żywicielem pośrednim. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna.

Malaria nadal pozostaje chorobą doprowadzającą do śmierci, lub powodująca liczne powikłania zdrowotne. Co roku zapada na nią ponad 220 mln osób, a umiera od 1-3 mln. Najgroźniejsza jest dla małych dzieci do 5 roku życia. Objawy choroby pojawiają się po okresie wylęgania. Wynosi on od 7 do 30 dni w zależności od typu zarodźca.

Schorzenie rozpoczyna się niecharakterystycznie, przez co bywa mylona z banalnymi infekcjami. Typowe symptomy choroby, to napady dreszczy, wysokiej gorączki do 40 st. C. Towarzysza im bóle głowy, mięśni i brzucha, oraz mdłości i biegunki. Zapobieganie polega na unikaniu ukąszeń, np. poprzez  stosowanie moskitier, ubrań uniemożliwiających ugryzienie, środki owadobójcze, oraz odstraszające komary.  Zażywanie leków doustnych działających zabójczo na pasożyta w naszym organizmie. Malarie możemy podejrzewać u osób mieszkających, lub powracających z terenów jej występowania. Ostateczne rozpoznanie potwierdza się rozmazem krwi obwodowej, w której stwierdza się pierwotniaki.

Farmakologiczne zapobieganie malarii zalecane jest w przypadku podróży do większości miejsc zagrożonych tym schorzeniem. Optymalną obronę przed zachorowaniem zapewnia łączne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych oraz stosowanie środków ochrony przed komarami. Profilaktyczne leki przeciwko malarii powstrzymują namnażanie i rozwój zarodźców malarii w organizmie w razie ukłucia przez zarażonego komara.

Malaria to największe zagrożenie zdrowotne dla podróżujących do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Dlatego każdy wybierający się w te rejony ludzi musi odpowiednio się zabezpieczyć, a w razie podejrzenia malarii – jak najszybciej zgłosić się do lekarza i przeprowadzić odpowiedni test.

lek. med. Łucja Maksymienko-Karczewska- specjalista chorób wewnętrznych, Medycyna Podróży