Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

 

USG Piersi! Warto robić  regularnie. Nie boli. W każdej chwili można wykonać takie badanie, a można dowiedzieć się bardzo dużo o tym co dzieje się w piersiach. Nawet jeśli badając je stwierdzimy jakiekolwiek zgrubienia, grudki, guzki, torbielki to badanie USG piersi zweryfikuje je co do charakteru tych zmian.

Ostatecznie prawie 90 % takich zmian stwierdzanym palpacyjnie okazuje się zupełnie prawidłową tkanką gruczołową lub łagodnymi zmianami. Szczególnie koniecznie trzeba wykonać badanie USG piersi jeśli w rodzinie jest choroba tarczycy, czy nowotwory jelita grubego, żołądka, prostaty, piersi, jajnika.

Bezwzględnie należy też pamiętać o wykonaniu przynajmniej raz w roku badania USG piersi jeśli dziewczyna przyjmuje antykoncepcję hormonalną. Brak tego badania naraża ją na niepotrzebne ryzyko związane z istnieniem nieuświadomionych zmian w piersiach.

Nie muszę chyba dodawać, że dodatkowe ryzyko obciążające występuje jeśli pojawia się wyciek z piersi. Samoczynny, czy nawet po ucisku. Takie zaburzenie wymaga poszerzonej diagnostyki, bo nie jest to normalne jeśli kobieta nie karmi piersią, a pojawia się wyciek treści o możliwym różnym zabarwieniu choćby z jednej piersi. USG piersi w takim przypadku jest pierwszym badaniem jakie należy wykonać.

Warto też znać budowę własnych piersi. Jeśli dziewczyna dotykając stwierdza niejednorodną budowę to mając wykonane badanie USG wie, że jest to jej prawidłowa tkanka gruczołowo- tłuszczowa. Brak tego badania pozostawia ją w niepewności. Nawet jeśli zostanie zbadana przez lekarza to i tak warto wykonać badanie USG piersi bo fala ultradźwięków dociera głębiej i „widzi” najmniejsze zmiany, a jednocześnie potrafi odróżnić torbielkę od guzka, czy torbiel od guza. Istnieje też możliwość wstępnej oceny nieprawidłowych zmian pod kątem, czy zmiana wygląda na łagodną, czy złośliwą. W tym przypadku aparat USG analizuje dane uzyskane z przepływów naczyniowych zmiany.

Badanie USG piersi jest badaniem niebolesnym, a dającym bardzo dobry wgląd w całą tkankę piersi i dodatkowo ocenia węzły chłonne pachwinowe. Szczególnie warto te badanie wykonać u dziewczyn miesiączkujących. Wtedy kiedy obfitość tkanki gruczołowej utrudnia ocenę piersi w innym badaniu jakim jest mammografia. Mammografia jest zarezerwowana raczej kiedy miesiączki już ustają i zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej.

Badanie USG piersi jest łatwo dostępne i nie ma ograniczeń co do ilości wykonania badań w roku. Jeśli stwierdzi się niewielkie zmiany łagodne można za kilka miesięcy badanie powtórzyć i ocenić kierunek zmian. Warto też zadbać o prawidłowe odżywianie, witaminy i mikroelementy, aby w kolejnych badaniach USG piersi obserwowane wcześniej zmiany uległy cofnięciu/ regresji.

Badanie USG piersi powinna wykonać każda odpowiedzialna i dojrzała dziewczyna. Świadomość własnego zdrowia pozwala bowiem cieszyć się życiem.

Dobrze jeśli badanie wykonuje doświadczony radiolog, który jest lekarzem mającym największe kwalifikacje z racji ilości wykonywanych badań w związku ze swoją specjalizacją.

 

Autor: Dr n.med.Tadeusz Oleszczuk

Centrum Medyczne POLMED

ul.Wołoska 16

Warszawa